ورود به ویلاراد

ثبت نام در ویلاراد

فارس ارسنجان - بلوار کریم خان زند - استان فارس، شهر شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری، خانه شاپوری شیراز
سمیرا موذن
09306753086
Avatar

عمارت شاپوری شیراز تلفیقی ازمعماری ایرانی واروپاییباغ و عمارت شاپوری

یکی از زیباترین ساختمان ها و باغ های شیراز است. معماری منحصر به فرد و اروپایی این ساختمان، آن را از دیگر خانه های تاریخی ایران متمایز کرده است. شب های عمارت شاپوری بسیار جذابیت دارد و نورپردازی ها و حال و هوای آن به یادماندنی و گیراست. از رستوران و نمایشگاه آثار هنری که در این مجموعه قرار دارد هم می توانید استفاده کنید. خانه ای 2 طبقه که به عبدالصاحب شاپوری، تاجر بزرگ شیرازی تعلق داشت و بین سال های 1310 تا 1315 بنا شد. چیزی که عمارت شاپوری را از دیگر ساختمان های تاریخی و زیبای شیراز متمایز می کند، بهره گیری از معماری اروپایی، ستون های قرینه و رنگی، تزیینات و گچ بری های رنگی، راه پله ای دو سویه و ... است. عمارتی که به شماره 2781 در تاریخ 16 مهرماه 1379 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و در سال های اخیر به همت بخش خصوصی تعمیر و بازسازی شد. این عمارت و باغ امروزه به عنوان یک رستوران و کافی شاپ، نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری به فعالیت خود ادامه می دهد.

حال و هوای خوش باغ و عمارت شاپوری

از جذابیت های شیراز این است که در لحظه می تواند با زیبایی ها، ساختمان ها، باغ ها، خیابان ها و حال و هوای خوشی که در شهر جریان دارد شما را غافلگیر کند.

یکی از بزرگترین این غافلگیری ها، باغ و عمارت شاپوری ست که با آن طراحی خاص و متفاوت خود، با آن نورپردازی های ویژه که به مانند نگینی در تاریکی شب می درخشد، با آن حال و هوای جذابی که شما را به آرامش می رساند و صداهایی که به گرمی جریان دارد، گردشی متفاوت در شیراز به شما هدیه می دهد.

شکم گردی در عمارت شاپوری

بخشی از خانه شاپوری به عنوان رستوران و کافی شاپ مورد استفاده قرار دارد و انواع غذاهای سنتی ایرانی، فست فود، نوشیدنی های گرم و سرد در آن در فضای دلچسب باغ و عمارت با دیدی فوق العاده به منظره اطراف، سرو می شود.

باغ شاپوری

زیبایی عمارت شاپوری تنها در عمارت اصلی و معماری منحصر به فردش خلاصه نمی شود؛ بلکه این عمارت در میان باغی زیبا قرار گرفته است.

باغی که از بخش های مختلفی تشکیل شده است از جمله:

محوطه خود باغ و عمارت اصلی,عمارت کالسکه خانه و حیاط,عمارت اندرونی ,حیاط و عمارت ورودی در باغ شاپوری می بینیم در باغ شاپوری بناها و بخش های مختلفی به چشم می خورند که هر کدام با توجه به مکانی که در آن ساخته شده اند، کاربری ویژه خود را داشتند. در مجموعه شاپوری علاوه بر عمارت مرکزی، 3 ساختمان دیگر نیز دیده می شود که دو ساختمان در جبهه شمالی قرار دارند. بنای اول به محل استقرار کالسکه، سورچی و خدمه اختصاص داشت و از بنای دوم به عنوان اندرونی استفاده می شد. اگر افراد خانواده می خواستند بین این دو بنا که در نزدیکی هم بودند رفت و آمد داشته باشند می توانستند از طریق دری که بین این دو بخش مابین حیاط ها وجود داشت عبور کنند. ساختمان سوم مجموعه شاپوری هم در ضلع جنوب غربی باغ قرار داشت و کاربری آن آشپزخانه بود.

امروزه بقایای زیادی از آشپزخانه باقی نمانده است و تنها دیوارهایی از ساختمان قدیمی آن به چشم می خورد. شمال شرقی باغ هم به ساخت یک گلخانه و یک حلقه چاه اختصاص داده شده بود. باغ شاپوری به غیر از ساختمان هایی که نام بردیم، حوض های معروفی نیز دارد که از ویژگی های شاخص و اصلی آن به شمار می رود و با دیگر حوض های ایرانی تفاوت دارد. دو حوض میانی باغ و حوض قلبی شکل، حوض های مشهورتر باغ شاپوری هستند. حوض میانی به شکل پنج‌پر در گذشته همواره پرآب بود، کاربری استخر را داشت و در روشنایی روز با بازتابی از عمارت، دل از بینندگان و ساکنان خانه می برد. این شکل از ساخت حوض قبلا در معماری باغ های شیراز دیده نشده بود. حوض قلبی شکل نیز در جنوب غربی باغ قرار دارد و همان طور که از نام آن بر می آید طرحی قلب مانند دارد. معماری مجموعه عمارت شاپوری در زمان ساخت خود معماری بسیار بدیع و مبتکرانه ای داشت و جزو اولین بناهایی بود که با این طرح ساخته می شد.

زمانی که به بنای اصلی نگاه می کنید ساختمانی دو طبقه با سقفی شیروانی می بینید. در نمای ساختمان چیزی که بیشتر از همه توجه را به خود جلب می کند، ستون هایی 14 گانه ای ست که به صورت قرینه، گرداگرد بالکن را فراگرفته و جلوه باشکوهی به آن داده اند. در کنار اینها در ضلع جنوب شرقی نمای اصلی، راهرویی سرپوشیده به چشم می خورد که پایه بالکن طبقه اول است. ضلع جنوب غربی بنا نیز به یک بهارخواب اختصاص دارد که به دلیل انفجار، ستون ها و شیروانی های آن از بین رفته است.

از دیگر ابداع های معمار در ساخت این بنا، اختصاص دادن کارکردی خاص به هر اتاق مانند اتاق خواب والدین، فرزندان، مهمان و ... است. تا پیش از این در معماری سنتی ایرانی، شیوه طراحی بر این بود که هر اتاق چندین کارکرد داشته باشد به طوری که بتوان از هر اتاق به عنوان اتاق خواب، نشیمن، مهمان، پذیرایی و ... استفاده کرد؛ اما در عمارت شاپوری می بینید که هر اتاق تنها یک کارکرد ویژه دارد و امکان استفاده های دیگری برای آن نیست. یکی دیگر از جذابیت ها و ویژگی منحصر به فرد معماری خانه شاپوری، استفاده از بالکن در ساخت بناست که تا آن زمان چندان در معماری سنتی ایرانی کارکرد نداشت و مورد استفاده قرار نمی گرفت. تقریبا از این زمان به بعد است که بالکن به خانه های ایرانی راه پیدا می کند. بالکن هایی که در قسمت بهارخواب (محل اقامت تابستانی) عمارت نیز دیده می شود و ستون های مشابه نمای اصلی خانه دارد.

مسیر دسترسی

آدرس: استان فارس، شهر شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری، خانه شاپوری شیراز

دسترسی به خانه شاپوری از طریق مترو و اتوبوس امکان پذیر است. شما می توانید در ایستگاه مترو زندیه از قطار پیاده شوید و با 500 متر پیاده روی از طریق خیابان توحید و خیابان انوری به مقصد برسید. اگر هم قصد دارید تا با استفاده از اتوبوس راهی اینجا شوید می توانید با استفاده از خط پایانه ولیعصر تا پایانه نمازی در ایستگاه چهار راه زند پیاده شوید و با اندکی پیاده روی از طریق خیابان انوری به خانه شاپوری برسید.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب : 1397/11/14

تاریخ درج مطلب : 1397/10/24

نقشه

مشخصات نویسنده

Avatar
سمیرا موذن
بخش های مرتبط
برو بالا