ورود به ویلاراد

ثبت نام در ویلاراد

مازندران آمل - وزرامحله - حدفاصل بین شهرستان فریدون‌کنار و محمودآباد
سمیرا موذن
09306753086
Avatar

قوهای مهاجر میهمان تالاب «سرخرود» مازندرانتالاب سرخرود

این پرندگان با پیمودن کیلومترها در پی گذراندن زمستان به این منطقه وارد می‌شوند. در سال‌های گذشته مردم اجازه ورود به تالاب و تماشای این قوها را نداشتند. قوها برای پیدا کردن غذا به مزارع اطراف می‌رفتند و در نتیجه تعداد زیادی از آنها یا به سیم‌های دکل‌های برق فشار قوی برخورد می‌کردند یا در دام‌های شکارچیان پرنده‌ها تلف می‌شدند اما در چند سال اخیر اداره حفاظت محیط زیست محمودآباد اجازه ورود مردم به تالاب را داده است که با انجام این کار، این اداره با همکاری دوستداران محیط زیست تلاش می‌کنند با توزیع گندم در حاشیه تالاب‌ها و آب‌بندان‌های برخی از مناطق، بخشی از نیاز این پرندگان را برطرف و امنیت آنها را تأمین کنند.

علت نام‌گذاری این شهر

علت نام‌گذاری این شهر را نام رودی می‌داند که از شمال کوه دماوند سرچشمه می‌گرفته است. این رودخانه همان هراز است که از قسمت غربی شهر عبور می‌کند و به دلیل طغیانی بودن رودخانه هراز و سایش بستر مارنی ورسی رودخانه منجر به گل‌آلود شدن رودخانه در پایین‌دست شده و رنگ متمایل به سرخ می‌گرفته است که به‌مرورزمان به‌عنوان نشانه‌ای برای ساکنان این سامان درآمده و مردمان اطراف این رودخانه را سرخ‌رود می‌نامیده‌اند. خوشبختانه مردم قوها را پذیرفته‌اند و مسئله قوها و تغذیه‌شان به دغدغه مردم بدل شده است. با افزایش تعداد قوهای مهاجر، همدلی و همراهی مردم نیز با این مسافران زیبا بیشتر می‌شود.

بیشتر قوهایی که به سرخ‌رود مهاجرت می‌کنند از مناطق مختلف اروپا و سیبری به منطقه می ای‌اند و در هیچ جای جهان در حال حاضر شاهد آن نیستیم که چنین جمعیتی از قوها حضورداشته باشند.

مهاجرت از اواخر پاییز آغازشده و تا اسفندماه ادامه دارد.

در حال حاضر منطقه سرخ‌رود تنها مکانی است که قوها به‌صورت دسته‌جمعی به آن مهاجرت می‌کنند.

راه دسترسی

برای دسترسیبه تالاب سرخرود می بایست به استان مازندران، بین محمودآباد و فریدونکنار، سرخرود، ابتدای جاده مریج محله سفر نمایید.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب : 1397/11/14

تاریخ درج مطلب : 1397/10/29

نقشه

مشخصات نویسنده

Avatar
سمیرا موذن
بخش های مرتبط
برو بالا