ورود به ویلاراد

ثبت نام در ویلاراد

مازندران رامسر - سه راه فلسطین - جاده جواهرده-روستای جواهرده
تماس نگیرید
09306753086
Avatar

روستای جواهرده رامسرییلاقی در طبیعت مازندرانسفر به روستای جواهرده

روستای جواهرده با طبیعتی دلفریب و آب و هوایی خنک و دلپذیر، هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

با بازدید از روستای جواهرده می توانید از زندگی در کنار مردم روستا لذت ببرید و با این نوع زندگی بیشتر آشنا شوید. سفر به جواهرده همزمان با گردش و گشت و گذار در شهر زیبای رامسر، برای کسانی که در طبیعت گردی های خود دوست دارند امکانات خوبی نیز داشته باشند گزینه خوبی‌ست.

مسیر رسیدن به روستای جواهرده

به دلیل وجود جاذبه های مختلفی مانند آبشار، دریاچه قو و ... خود جاذبه ای تماشایی و دیدنی‌ست. سفر به روستای جواهرده تنها بازدید و لذت بردن از خود روستا نیست بلکه مسیر افسونگر رامسر تا جواهرده نیز می تواند تا ساعت‌ها شما را به خود مشغول کند و با زیبایی‌هایش هوش از سر شما بپراند. این دالان بهشتی که به همت مهندسان آلمانی و برای دسترسی راحت تر به جواهرده در سال 1350 کشیده شد، با پیچش های دلبرانه خود احساسات تان را به بازی می گیرد و شما را تا پایان راه فرا می خواند. این مسیر در غرب رامسر در امتداد دره و رودخانه باصفای صفارود، با شیبی تند، هیجانی شیرین به سفرتان می دهد و شما را به مقصد مشتاق‌تر می‌کند. در کنار طبیعت زیبای این جاده، دیدنی های بسیاری در این مسیر و قبل از رسیدن به جواهرده، انتظار شما رامیکشند. 29.5 کیلومتر که از رامسر، عروس شهرهای شمال ایران به سمت جنوب غربی و رو به کوه های سر به فلک کشیده البرز حرکت و از پیچ و خم جاده‌ سرسبز و نشاط آور جنگلی گذر کنی، به نقطه ای می رسید که بر فراز ابرها قرار می گیری.

اینجا روستای جواهرده رامسر است؛ مکانی که ابرها شما را در آغوش می گیرند و با شما به حرکت در می آیند. اگر در زمان مناسبی در روستا باشید، می توانید پرواز ابرها را زیر پاهای خود به تماشا بنشینید؛ ابرهایی که بامدادان و عصرگاهان به کوچه ها، مغازه ها و خانه های مردمان این روستا سرک می کشند و از حال و احوال شان، این دوستان قدیمی و آشنا می پرسند و خوشامدگوی تازه واردان و گردشگران می شوند.

روستای جواهرده که از توابع دهستان سخت سر است، در گذشته برای مردم رامسر، ییلاقی خوش آب و هوا بوده که از گرمای شرجی رامسر به آن پناه می آوردند و در زمستان های سرد و برفی به رامسر باز می گشتند.

دیدنی هایی در مسیر روستای جواهرده

1- آبشارهای فصلی و دایمی در جاده که حرکت کنید حضور آبشارهای زیبای دایمی و فصلی شما را مجذوب خود می کند و باعث می شود برای تماشای آنها دمی بایستید و از مناظر ناب آن لذت ببرید. یکی از این آبشارهای زیبا، آبشار صفارود است که در 15 کیلومتری جاده قرار دارد. اینجا آلاچیق هایی هست که در آن می توانید استراحت کنید و از دکه های کنار آن، سوغاتی ها و صنایع‌دستی شمال ایران را بخرید.

2- بوستان جنگلی صفارود و آب معدن در 9 کیلومتری جاده جواهرده، خوب که گوش فرا دهید صدای پای آب روانی را خواهید شنید که نشان از رودخانه حیات بخش صفارود دارد، جایی که زیبایی از نهایت می گذرد و غیرقابل توصیف می شود. به این قسمت از مسیر، پارک جنگلی صفارود می گویند، جاذبه ای که خود به تنهایی مقصد بسیاری از مسافران و مردم محلی برای گذران یک روز تعطیل است. پس از پارک اتومبیل خود در محلی که به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده است، باید از پله ها پایین بروید تا وارد دنیای صفارود شوید. رودخانه صفارود که در این پارک جنگلی در جریان است، از سرچشمه های شرقی کوه سماموس مسیر خود را آغاز می کند و با عبور از روستای جواهرده، تنگ دره و صیقل محله و بعد از حیات بخشیدن به زندگی و زمین های کشاورزی مردم، در آخر در دریاچه خزر آرام می گیرد. در بخشی از این پارک جنگلی، چشمه ای وجود دارد که مردم محلی از آب آن برای نوشیدن استفاده می کنند. شما نیز اگر بخواهید طعم واقعی خلوص آب را بچشید، می توانید ظرفی برای پرکردن با خود همراه داشته باشید. به دلیل حضور همین چشمه است که مردم محلی به اینجا، آب معدن نیز می گویند. در این پارک جنگلی امکاناتی از جمله آلاچیق هایی برای پیک نیک، استراحت، باربیکیوهایی برای تهیه غذا، کافه هایی کوچک برای خرید خوراکی و سرویس های بهداشتی در پایین پلکان ها برای گردشگران مهیا شده است.

3- دریاچه قو محصور در زیبایی اگر زمان کافی داشته باشید می توانید دل به جاده ای خاکی بزنید، از بالا و پایین سنگ و شن های مسیر گذر کنید و به دریاچه قو برسید. آلاچیق های کنار دریاچه، قایق های پدالی، عطر و بوی غذاهای شمالی، بوی خاک، سبزه و نسیم دریاچه، لذت گردش تان را چند برابر می کند.

اقامت

اگر هم قصد شب مانی داشته باشید یک مجمتع اقامتی کنار دریاچه وجود دارد که پذیرای مسافران و گردشگران است.

دسترسی:

از مسیر اصلی جواهرده-رامسر، چیزی در حدود 2.5 کیلومتر مسیر پر پیچ و خم و خاکی اما مناسب در پیش دارید تا به دریاچه برسید.

دیدنی های روستای جواهرده

1- آبشارها و چشمه های روستای جواهرده چندین چشمه از جمله چشمه‌های سلیمان، برشی و کوه کنین، آب آشامیدنی روستا را تامین می کنند و طراوت و شادابی را در رگ‌های روستا جاری می‌سازند. آب این چشمه ها در قدیم به همت افراد خیرخواه به داخل روستا هدایت شده است. آبشارهای روستای جواهرده نیز بسیار مشهورند و مردم برای استراحت و عکاسی در کنار آنها توقف می کنند. یکی از این آبشارها در انتهای روستا و در کنار تخته سنگ بزرگی قرار دارد.

2- جنگل، مراتع و قله های روستای جواهرده با گذشتن از مسیر جنگلی و سحرانگیز جاده جواهرده، هنگامی که به این روستای شگفت انگیز نزدیک می شویم، کم کم از پوشش گیاهی جنگلی کاسته شده و بر مراتع و چمنزارهای آن افزوده می شود.اینجا که هستید گشت و گذار در ارتفاعات سرسبز و دشت پر از گلِ قله‌های اطراف و جنگل های هیرکانی را فراموش نکنید.

خوشگذرانی در روستای جواهرده

1- عکاسی یکی از بهترین تفریحاتی که در جواهرده می توان آن را تجربه کرد، عکاسی از مناظر مختلف روستا، طبیعت اطراف آن، دیدنی های مسیر و ... است. فرصت عکس گرفتن از این لحظه های ناب را به هیچ وجه از دست ندهید.

2- پیک نیک از هر مکانی که به جواهرده آمده باشید و این مسیر طولانی را پشت سر گذاشته باشید، حیف است لذت نفس کشیدن و گشت و گذار در طبیعت بی نظیر آن را از خود دریغ کنید. در زمان حضور در اینجا غذایی هر چند سبک درست کرده، بی اعتنا به ماشین خود با بار و بندیلی سبک، پیاده، راه سرسبزی های اطراف را بگیرید و آرامش و نشاط را زندگی کنید.

3- کوه نوردی قله های سربه فلک کشیده روستای جواهرده با چشم اندازهای دلپذیرشان سختی بالا رفتن از کوه را بر مشتاقان کوه نوردی هموار می کند و آنها را به مبارزه برای فتح خود می طلبد. پس کمی سرسختی پیشه کنید تا پاداش خود را در بلندای کوه های زیبای جواهرده بگیرید؛ اما توجه داشته باشید که کوه نوردی به تنهایی به ویژه اگر با مسیرها آشنا نیستید کار اشتباهی است بنابراین حتما از محلی ها و بلدهای این کار کمک بگیرید.

4- هیجان در جواهرده تماشای مسابقات کشتی و والیبال اگر تابستان ها به جواهرده سفر کنید حتما سروصدایی که در میدان روستا شنیده می شود توجه تان را به خود جلب می کند. کمی که جلوتر بروید و از مردم محلی پرس و جو کنید متوجه می شوید که در این میدان مسابقات کشتی و والیبال در جریان است، اگر اهل ورزش باشید می توانید به خیل تماشاگران اینجا بپیوندید و همراه با مردم عصر هیجانی را تجربه کنید.

اقامت

 از امکانات خوب روستای جواهرده شرایط اقامتی آن است، هتل ها و ویلاهای دربست و اتاق های اجاره ای خیال شما را برای ماندن در جواهرده راحت می کند؛ اما برای اقامت در روستای جواهرده هرگز به کمپینگ و اقامت در چادر فکر نکنید مگر اینکه امکانات گرمایشی، پتوی کافی و لباس گرم داشته و با شرایط بیرون ماندن در هوای سرد نیز آشنا باشید. شب های جواهرده حتا در تابستان بسیار سرد است.

امکانات

روستا جواهرده، برخلاف خیلی دیگر از روستاهای ایران به دلیل استقبال زیاد گردشگران از امکانات نسبتا خوبی برخوردار است. از مکان های اقامتی فراوان مانند هتل ها، خانه های محلی و ویلاها در روستا گرفته تا آژانس ها و کارگزارانی که محل اقامت را قبل از ورود برای شما رزرو می کنند.

از دیگر امکانات خوب روستا وجود رستوران های متعدد است که با غذاهای محلی، طعم خوشی از غذاهای شمالی را دراختیارتان می گذارد. مسجدهای متعدد و امامزاده روستا، مغازه های فراوان، کافه ها و آلاچیق های زیبا و دلپذیر همگی به راحتیِ ماندن در این روستا کمک می کنند. علاوه بر اینها روشنایی و برق، آب لوله کشی، امواج شبکه های مخابرات، امواج شبکه های تلویزیونی، خانه بهداشت، درمانگاه ،داروخانه، پزشک، بهیار و پاسگاه نیروی انتظامی نیز در دسترس مردم هستند و سفری آسوده تر و کم دغدغه تر را پیش پای مسافران می گذارد.

بهترین زمان سفر

برای سفر به جواهرده بهترین زمان آخر خرداد و سه ماه تابستان است. در این زمان برف ها آب شده اند، سرسبزی به اوج خود رسیده و مسیر و راه هموار است.

بهار: اوایل بهار به ویژه فروردین ماه به دلیل بارش های برف و باران های سیل آسای بهاری و مسدود شدن جاده سفر به جواهرده ممکن است تا حدی مشکل باشد؛ اما ماه خرداد با فراهم شدن شرایط، زمان آغاز گردشی جانانه در روستا مهیا می شود.

تابستان: حالا که گرما در همه جا به اوج خود رسیده است، رفتن به جواهرده از لذت بخش ترین کارهاست. حتما تابستان جواهرده را تجربه کنید.

پاییز: با افزایش دما و آمدن موسم بارش های پاییزی مسیر جواهرده به نسبت خطرناک می شود و امکان ریزش کوه وجود دارد. آب و هوای روستا نیز رو به سردی و تیرگی می رود.

زمستان: جواهرده در زمستان پوشیده از برف است، بر ضخامت یخچاله های طبیعی سماموس افزوده می شود و ذخیره آب رودها در بالادست جواهرده یخ می بندد.

*جشن تیرماه سیزده شو یکی از جشن های قدیمی جواهرده، رسم تیرماه سیزده نام دارد. این جشن از رسوم ایرانیان قدیم و مردم طبرستان است که هر ساله به یاد پیروزی مردم ایران بر ضحاک و شکست ستمگری و ظلم در جای جای استان مازندران برگزار می شود. تیرماه سیزده بر خلاف نامش در اواسط آبان، دوازده یا سیزدهم این ماه جشن گرفته می شود. دلیل این نامگذاری برگزاری جشن در شب سیزدهم تیر ماه برحسب تقویم طبری (تقویمی که مردم طبرستان در قدیم از آن استفاده می کردند.) است که با هماهنگی آن با تقویم خورشیدی با 12 یا 13 آبان مصادف می شود. در این جشن باشکوه که شباهت هایی به جشن یلدا نیز دارد مردمان با رسوم ویژه و تهیه سیزده خوراکی به استقبال این جشن می رفتند. شعر خوانی، چوب خوردن از لال ها، خوراکی های مخصوص جشن تیرماه سیزده، شب بلند و سرد مردم روستای جواهرده را گرم می کرد و به آنان دلگرمی می بخشید. هرچند این جشن در مکان های مختلف استان مازندران با سنت های کمی متفاوت و بنا بر جغرافیای آن مکان برگزار می شد.

صنایع دستی و سوغاتی جواهرده

یادگاری از خانه ابرها نمدبافی شاید معروف ترین صنعت دستی مردم رامسر و جواهرده باشد؛ اما در کنار آن چادرشب بافی، عروسک بافی، چادر بافی، کوزه گری، شولا، سفره، جوراب پشمی، خراطی و سفالگری ره آوردهای دیگر مردم روستاست. هرچند به دلیل به روز شدن امکانات، از رونق صنایع دستی مانند سفالگری، آهنگری و مسگری کاسته شده و رو به فراموشی است. اما نمی توان از سفر به شمال سخن به میان آورد و از خوردنی های خوشمزه آن چیزی نگفت. از ترشی ها و مرباهای رنگارنگ و پر از طعم و مزه بگیر تا نان و شیرینی های محلی که زنان روستا داغ داغ برای تان درست می کنند و به دست تان می دهند. علاوه بر اینها می توانید از افراد محلی ماست، دوغ، کره، پنیر و عسل محلی تهیه و نوش جان کنید.

مسیر دسترسی

برای رسیدن به روستای جواهرده تنها یک مسیر وجود دارد.

باید به رامسر بروید از آنجا بعد از گذر از بازار، سه راهی فلسطین را به سمت جنوب رامسر رفته و به حرکت ادامه دهید، شما اکنون در جاده جواهرده قرار دارید. گفتنی است که روستای جواهرده از توابع دهستان سخت سر است که روستاهایی مانند گاو رمک، لپاسرک، دریاپشته، سلمل و سفید تمشک را در بر می گیرد.

توصیه های ویلاراد

*حتما و حتما پیش از سفر از باز یا بسته بودن جاده و مساعد بودن آب و هوا به ویژه در پاییز و زمستان اطمینان حاصل کنید. آب و هوای شمال به گونه ای است که هر لحظه امکان بارش های شدید وجود دارد و ممکن است بر اثر آن جاده ریزش کرده و بسته شود.

*برای رفتن به جواهرده نیاز است تا ورودی بپردازید، لطفا این را در سفر به جواهرده لحاظ کنید.

*برای رفتن به روستای جواهرده از وسیله نقلیه مطمئنی استفاده و آن را قبل از رفتن به طور کامل چک کنید، زیرا مسیر روستا دارای شیب های تند و پیچ های خطرناکی است و مشکل خرابی ماشین می تواند شما را به دردسر بیاندازد.

*در سفر به جواهرده حتما و حتما به آداب و رسوم و فرهنگ مردم روستا احترام بگذارید، سعی کنید با آنها کمی صمیمی تر شوید و از تجربه ها و دانش شان بیاموزید تا نوع دیگری از لذت در سفر را تجربه کنید. اگر امکان آن را داشتید حتما از مردم محلی خرید کرده و به اقتصاد و چرخ زندگی مردم کمک کنید.

*نکته مهم دیگر، به طبیعت احترام بگذارید، زمین، مادر ما، با تمام سخاوت داشته هایش را برای استفاده به ما ارزانی داشته، کوتاهی در نگهداری از آن بیش از هر چیز خودمان را دچار مشکل می کند. درختان را نشکنید، زخمی از آتش و زباله برجای نگذارید و با مهربانی با طبیعت و مردم رفتار کنید.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب : 1397/11/13

تاریخ درج مطلب : 1397/11/9

نقشه

مشخصات نویسنده

Avatar
تماس نگیرید
بخش های مرتبط
ويلا ٢ خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ويلا ٣ خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ویلای چوبی با استخر سرباز آبگرم -> رامسر - چالکرود ویلا لوکس نوساز بااستخر سرپوشیده آبگرم -> رامسر - باغ ملی ویلا نوساز بااستخر سرپوشیده آبگرم -> رامسر - دریا پشته ويلا 3 خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ویلای لوکس ساحلی -> رامسر - تلکابین ويلا 6 خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ویلای لوکس ساحلی با استخر سرباز آبگرم -> رامسر - سادات شهر ویلای لوکس با استخر سرپوشید -> رامسر - کتالم ويلا 3خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ویلای با استخر سرپوشید -> رامسر - بلوار کازینو ویلای لوکس با استخر سرپوشید و بیلیارد -> رامسر - بلوار طالقانی ویلای لوکس با استخر سونا و جکوزی و بیلیارد -> رامسر - بلوار معلم ويلا ٢ خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ویلای با دواستخر و جکوزی و سونا و بیلیارد -> رامسر - بلوار معلم ويلا ٣ خوابه ساحلي استخردار -> رامسر - رامسر ويلا ٤ خوابه ساحلي -> رامسر - رامسر ویلای لوکس استخردار -> رامسر - شهری ویلای لوکس جنگلی -> رامسر - شهری ویلا 4 خوابه استخر دار -> رامسر - رامسر ویلا 3 خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ویلا 3 خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ویلا چسبیده به ساحل -> رامسر - رامسر ویلا 3 خوابه ساحلی -> رامسر - رامسر ویلا لوکس استخردار -> رامسر - رامسر ویلا استخر و سونا جکوزی -> رامسر - رامسر ویلا 2 استخره سونا وبیلیارد -> رامسر - رامسر ویلا چوبی استخردار و جکوزی -> رامسر - رامسر ویلا استخردار تریبلکس با روف گاردن -> رامسر - رامسر ویلا دوبلکس استخردار -> رامسر - رامسر ویلا دوبلکس لوکس استخردار -> رامسر - رامسر ویلا تریبلکس چسبیده به دریا -> رامسر - رامسر ویلا ساحلی با فضای سبز -> رامسر - رامسر ویلا دوبلکس رامسر -> رامسر - رامسر ویلا دوبلکس جنگلی رامسر -> رامسر - رامسر ویلا چوبی استخردار رامسر -> رامسر - رامسر ویلا دوبلکس استخردار -> رامسر - رامسر ویلا دوبلکس 3 خوابه بیلیارد -> رامسر - رامسر ویلا ساحلی دوبلکس 4 خوابه -> رامسر - رامسر ویلا دوبلکس ساحلی 3 خوابه -> رامسر - رامسر ویلا لوکس رامسر -> رامسر - رامسر واحد رامسر رو به دریا ساحلی -> رامسر - رامسر ویلا 3 خوابه دوبلکس -> رامسر - رامسر ویلا لوکس 3 خوابه استخردار -> رامسر - رامسر ویلا۴ خواب.۲ استخره. -> رامسر - تنکابن ویلا باغ استخردار لوکس -> رامسر - شیرود ویلا 2 خوابه با استخر -> رامسر - شیرود ویلا سه خوابه جنگلی -> رامسر - کتالم اجاره ویلا در رامسر -> رامسر - رامسر اجاره ویلا استخردار رامسر -> رامسر - رامسر اجاره ویلا استخردار رامسر -> رامسر - رامسر اجاره ویلا استخردار رامسر -> رامسر - رامسر ویلا تریبلکس لوکس با استخر -> رامسر - رامسر ویلا جنگلی vip -> رامسر - کتالم...دهکده توریستی سرکو سرا ویلا۲خواب استخر روباز ساحلی -> رامسر - تنکابن ویلا استخر روباز ساحلی -> رامسر - تنکابن ویلا استخرروباز جنگلی -> رامسر - دالخانی ویلا استخر روباز ساحلی -> رامسر - رامسر ویلا استخر روباز ساحلی -> رامسر - رامسر اجاره ویلا ویلا دو خوابه -> رامسر - شیرود اجاره ویلا جنگلی دو خواب -> رامسر - چالکرود اجاره ویلا جنگلی با استخر -> رامسر - چالکرود ویلا دو خوابه جنگلی لوکس -> رامسر - دالیخانی اجاره ویلا با استخر و جکوزی -> رامسر - شیرود تست ۴ -> رامسر - رامسر
برو بالا