ورود به ویلاراد

ثبت نام در ویلاراد

تهران فشم - شمیرانات - شهرستان شمیرانات، بخش رودبار و قصران، روستای کلوگان، آبشار کلوگان
سمیرا موذن
09306753086
Avatar

آبشار کلوگان تهران طبیعت گردی در نزدیکی پایتختابشارکلوگان

کلوگان یکی از آبشارهای بلند تهران است.

مسیر رسیدن به این آبشار یکی از محبوب ترین مسیرهای پیاده روی فصول گرم سال در تهران است.

مسیر آبشار کلوگان به قله هایی مثل مهر چال، کلوگان (اورجین) و... ختم می شود که بسیار مورد علاقه کوه نوردان است.

مناسب برای طبیعت گردان,کوهنوردان,سفرهای گروهی ,خانواده و دوستان میباشد.ونامناسب برای سالمندان,معلولان حرکتی,خردسالان میباشد.

آبشار زیبای کلوگان یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای استان تهران بوده که در محدوده روستای کلوگان، شهرستان شمیرانات قرار گرفته است. ارتفاع آبشار از سطح زمین حدود 30 الی 40 متر بوده که به شکل یک آبشار دو طبقه در آمده است. وسط آبشار یک سکو قرار دارد هم چنین در پایین آبشار نیز حوضچه کوچکی ایجاد شده که مکان مناسبی برای آب تنی و آب بازی است. 

آبشار در انتهای یک دره بسیار زیبا در مسیر روستای کلوگان به امامه قرار دارد که برای دیدن آن باید از روستای کلوگان گذر کنید و به دشت زیبای کلوگان برسید؛ دشتی زیبا که در فصل بهار مملو از شکوفه های زیبای میوه می شود و در تابستان حسابی داغ و سوزان است. پس از گذر از دشت به دره زیبایی خواهید رسید که پر از آبشارهای کوچک فصلی و رودخانه ای ست که از روستا تا این جا با شما آمده اند. اگر در فصل بهار به دیدن آبشار بروید می توانید اوج شکوه و پر آبی آن را مشاهده کنید و حسابی از آن لذت ببرید.

نکته مهم قبل از سفر:

مردم روستای کلوگان به دلیل جلوگیری از ازدحام و شلوغی روستا، خیلی تمایل به ورود گردشگران به روستای شان را ندارد و حتی تابلویی با همین مضمون در بخش ورودی روستا نصب کرده اند. در همین راستا از ورود ماشین گردشگران به روستا جلوگیری می شود بنابراین قبل از ورود به روستا در اولین جای ممکن پارک کنید و پیاده وارد روستا شوید.

تفریحات درمسیرابشارکلوگان

1-پیاده روی ازروستا به سمت دره کلوگان

روستای کلوگان کوچه های تنگ و باریکی دارد که در روزهای تعطیل حسابی شلوغ می شوند، مردم روستا نیز به خاطر کم شدن تجمع ماشین اجازه ورود ماشین به روستا را نمی دهند، بنابراین برای آن که راحت باشید ماشین تان را در اولین جای ممکن پارک کنید و پیاده به راه خود ادامه دهید. ورودی روستا با یک سراشیبی به نسبت تند شروع می شود، سراشیبی را به سمت پایین بروید تا به مسجد روستا برسید که در آن امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی وجود دارد. در کنار مسجد پلی هست که از روی رودخانه روستا می گذرد که باید مسیرتان را از همین جا ادامه دهید. رودخانه روستا از شاخه های فرعی رودخانه جاجرود بوده که از میان روستا گذشته و صفا و حال خوشی به آن داده است. در حاشیه رودخانه مسیر پاکوب برای رسیدن به دره کلوگان وجود دارد که با ادامه دادن آن آرام آرام از بافت مسکونی و کوچه باغ های روستا فاصله می گیرید. چندین قدم که به سمت جلو بروید لوله آب چشمه مانندی را خواهید دید که آب آشامیدنی دارد و عده ای به آن چشمه پدر می گویند که می توانید برای ادامه راه تان از آن آب بردارید. حالا وارد مسیری می شوید که خیلی صاف و یک دست نیست و هراز گاهی مجبور می شوید تا از عرض رودخانه عبور کنید و حسابی خیس شوید. گاهی هم باید با پریدن از روی سنگ ها یا پل هایی که با تنه درختان درست شده اند از رودخانه عبور کنید. در ادامه پس از گذشت 2 ساعت به دره زیبا و شگفت انگیز کلوگان خواهید رسید.

توصیه: اگر اهل پیاده روی های طولانی نیستید، پیمودن این مسیر را برای گذراندن اوقات فراغت تان انتخاب نکنید چون برای آن که وارد مسیر شوید و طبیعت آن سوی روستا را ببیند باید حداقل 1 ساعت پیاده روی کنید و در آغاز مسیر چیزی برای دیدن وجود ندارد.

2-گذرازدره وکمپ دردشت کلوگان

حال که کمی خسته شده اید مزدتان را با دیدن این دره زیبا خواهید گرفت؛ دره ای در پای کوه ورجین که در میان دیواره هایش درختان کوچک و بزرگ روییده اند. اگر در فصل بهار و به خصوص ماه اردیبهشت به این جا بیایید شکوفه های سفید رنگ گیلاس را خواهید دید که حال و هوایی بسیار متفاوت به فضای این دره می بخشند. هر چه جلوتر می روید این دره بیشتر زیبایی هایش را به رخ خواهد کشید، از گل های کوهی رنگارنگ گرفته تا آبشار های فصلی ریز و درشت که از دیواره های دره پایین می آیند و زمین کف دره را سیراب می کنند. دره کلوگان در ابتدای مسیر کمی تنگ است اما هر چه که به سمت جلو (به سمت آبشار) حرکت کنید باز تر شده و بیشتر شبیه یک دشت بزرگ می شود که می توانید در سمت چپ آن و در کنار رودخانه چادر زده و کمپ کنید؛ دشتی زیبا که با اسب های در حال چرا مزین شده است. اگر دشت را به سمت آبشار ادامه دهید به چند سنگ بسیار بزرگ برخورد خواهید کرد که انگار از آسمان فرود آمده و در زمین فرو رفته اند. می توانید در این جا کمی خستگی در کنید و با این نگهبانان غول پیکر سنگی عکس یادگاری بگیرید. حالا وقت آن است که به سمت چپ حرکت کنید چون از این جا به بعد رودخانه شروع به باریک شدن می کند و مسیر رسیدن به آبشار را به شما نشان می دهد.

توصیه: توجه کنید که این بخش از مسیر به ویژه در تابستان صرفا برای چادر زدن مناسب است و اگر سایبان به همراه ندارید بهتر است این جا را برای پیک نیک و ... انتخاب نکنید چون در مسیرتان درختی برای در امان ماندن از آفتاب وجود ندارد؛ پس دشت را به سمت جلو ادامه دهید.

مسیر دره کلوگان تا آبشار هموار و کم شیب بوده و برای پیمایش آن مشکل خاصی وجود ندارد.

3-ابشارکلوگان

پس از پیمودن مسیری 2 ساعته از دشت به آبشار زیبایی خواهید رسید که بدون شک به خاطر آب خنکش حسابی خستگی راه را از تن تان به در خواهد کرد. آبشاری 30 تا 40 متری که در قسمت پایین اش دارای حوضچه ای کوچک است و در قسمت وسط سکویی دارد که می توانید از کناره های آبشار بالا رفته و روی سکو بروید. در این جا شما کاملا زیر آبشار هستید و حسابی خیس می شوید. اگر دنبال کمی هیجان بیشتر هستید و خواستید بالای آبشار بروید باید کمی قبل از آبشار از سمت راست دره مسیر پاکوب را بالا رفته و خود را به آن جا برسانید که هم مکان مناسبی برای پیک نیک است و هم چشمه کوچکی از آب آشامیدنی دارد. پایین آبشار جایی برای  پیک نیک و یا اتراق وجود ندارد پس بهتر است قیدش را بزنید.

آبشار کلوگان از اواسط تابستان به بعد و همچنین در فصل پاییز بسیار کم آب است؛ اما به هر حال پیمایش این مسیر تا آبشار در هر فصلی خالی از لطف نخواهد بود.

4-کوهنوردی

مسیر رسیدن به آبشار کلوگان از جمله راه های مورد علاقه کوهنوردان برای صعود به قله هایی نظیر کلوگان(اورجین) ، مهرچال، همهن و... است. البته کوهنوردان برای پیمودن این مسیر قبل از آن که به آبشار برسند از ارتفاعات سمت راست دره بالا رفته و خود را به بالای آبشار می رسانند؛ اما این مسیر پاکوب مشخصی ندارد بنابراین حتما باید یک بلد یا راهنما همراه تان باشد. پس از آن که یک ساعت در این منطقه پیمایش کردید در سمت راست تان قله کلوگان را مشاهده خواهید کرد و سپس در ادامه مسیر، در سمت چپ تان (شرق) دورنمایی از قله های همهن، مهرچال، آتشکوه و ساکا و در غرب، قله توچال را خواهید دید که همگی آن ها در بیشتر مواقع سال پوشیده از برف هستند. با قرار گرفتن در مسیر کوه نوردی و صعود به قله ها در اصل شما در مسیر رسیدن به روستای امامه قرار خواهید گرفت که یکی از زیباترین روستای اطراف تهران است.

نکته: در طول مسیر همراه اول آنتن دارد اما در برخی نقاط مرتفع تر محدودیت آنتن دهی وجود دارد.

5-مسیرپیاده روی ازامامه به کلوگان

مسیر زیادی را از غرب به شرق پیموده اید و ارتفاعات شمالی تهران را طی کرده اید و شاید حسابی  خسته باشید؛ اما به حرکت ادامه دهید چرا که ارزشش را دارد چون اکنون در راه یکی از قشنگ ترین مسیرهای پیمایشی اطراف تهران قرار دارید که قرار است شما را به روستای امامه در شرق برساند؛ البته چون روستای امامه ارتفاع بیشتری نسبت به کلوگان دارد بنابراین باید کمی سر بالایی بروید. مسیر در امتداد رودخانه روستای کلوگان قرار گرفته و شیب ملایم و پاکوب هم دارد پس برای پیمودن آن به مشکل نخواهید خورد. از قله کلوگان تا امامه حدود 2 ساعت راه در پیش دارید، راهی که درفصل بهار مملو از گل های کوهی رنگارنگ می شود و در زمستان پوشیده از برف است؛ اما آن چه که همیشه در همه فصول همراه تان می آید صدای رودخانه زیباست! 

در مسیر ابتدا به روستای امامه پایین خواهید رسید و پس از عبور از کوچه باغ های زیبا که مملو از درختان سیب، گیلاس، گردو و... است، به امامه بالا خواهید رسید.

اقامت

برای اقامت خود بهتر است که به روستای کلوگان فکر نکنید چون مردم محلی روستا خیلی مشتاق ورود گردشگران به روستای شان نیستند و خانه های شان را به شما اجاره نخواهند داد، همچنین شما اجازه ورود به باغ های میوه آن ها را ندارید و در صورت ورود احتمالا با شما برخورد خواهد شد. بنابراین 2 راه بیشتر ندارید؛ یا تجهیزات کمپ به همراه داشته باشید و قبل از رسیدن به آبشار کمپ بزنید یا آن که روستاها و اقامتگاه های روستاهای اطراف مثل فشم، میگون و ... را انتخاب کنید.

امکانات

آبشار کلوگان در دل طبیعت قرار گرفته است و اطرافش هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد، پس اگر قصد خرید دارید می توانید از سوپر مارکت های موجود در روستا خرید کنید هم چنین آخرین سرویس بهداشتی قبل از رسیدن به آبشار در مسجد روستا قرار گرفته که می توانید از آن استفاده کنید.

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان:از آن جایی که این منطقه در ارتفاعات استان تهران قرار گرفته به طبع سرد و ییلاقی است، پس در بهار و تابستان می تواند یکی از بهترین مقاصد تهرانی ها و شهرهای اطراف باشد.

پاییزوزمستان: در پاییز می توانید از مناظر زیبای خزان در این منطقه نهایت استفاده را بکنید هر چند که هوا سرد است و حتما باید لباس گرم به همراه داشته باشید. در زمستان نیز معمولا این منطقه پوشیده از برف می شود و مکان مناسبی برای برف بازی، کوه نوردی در برف و ... می شودکه مستلزم استفاده از وسیله نقلیه خوب و تجهیزات مناسب است.

مسیردسترسی

ماشین شخصی:برای رسیدن به روستای کلوگان از اتوبان بابایی شرق تهران وارد جاده لشگرک شوید. پس از پشت سر گذاشتن جاده وارد جاده اوشان- فشم می شوید  پس از طی کردن جاده به رستورانی به نام دادا خواهید رسید که کمی جلوتر از آن در سمت راست تان یک جاده فرعی وجود دارد که به آن جاده کلوگان می گویند. انتهای جاده به روستا منتهی می شود.

حمل ونقل عمومی:از طریق اتوبوس، بی آر تی یا مترو در تهران خود را به میدان تجریش برسانید. در میدان، سر خیابان باهنر، ون هایی وجود دارد که به روستای کلوگان می روند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب : 1397/11/15

تاریخ درج مطلب : 1397/11/15

نقشه

مشخصات نویسنده

Avatar
سمیرا موذن
بخش های مرتبط
ویلای سوپر لاکچری در اوشان به همراه استخر، سونا، جکوزی، روف گاردن و امکانات دیگر -> فشم - کوهستانی اجاره ویلا کوهستانی دربست -> فشم - ۱
برو بالا