ورود به ویلاراد

ثبت نام در ویلاراد

گیلان آستارا - بلوارمعلم - استان گیلان، ۷ کیلومتری شهر آستارا ، حاشیه جاده رشت به آستارا
تماس نگیرید
09306753086
Avatar

تالاب استیل آستارا اولین ایستگاه پرندگان مهاجر در ایرانسفربه تالاب استیل

یکی از زیباترین تالاب های ایران است.با سفر به تالاب استیل می توانید منظره ای زیبا از تالاب، کوهستان و جنگل را در کنار هم داشته باشید.این تالاب اولین مکان آبی در ایران است که پرندگان مهاجر در آن توقف می کنند.

راهی تالاب استیل در 7 کیلومتری جاده رشت به آستارا می شویم. تالاب استیل که از آن به عنوان آخرین تالاب باقی مانده شهرستان آستارا یاد می کنند در حدود 138 هکتار مساحت دارد و در شمالی ترین نقطه استان گیلان قرار دارد. البته از این میزان، تنها در حدود 48 هکتار آن با آب های دائمی پوشیده شده است و بقیه مساحت تالاب در فصل های مختلف سال از آب پر و خالی می شود. تالابی که نخستین ایستگاه فرود پرنده های مهاجر به ایران به شمار می آید و در زبان تالشی به آن هستل به معنای آبگیر می گویند. تالاب استیل آستارا یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان محسوب می شود و شکار در آن ممنوع است. این تالاب یکی از زیباترین تالاب های دست ساز دنیاست. یکی دیگر از ویژگی های تالاب، درختان توسکای داخل آن است که با وزش بادهای محلی در آب به این سو و آن سو می روند و به همین دلیل اینجا به نام درختان شناور نیز مشهور است.

دیدنی هاوتفریحات

1- تماشای چشم انداز اطراف تالاب و بهره بردن از طبیعت بی نظیر تالاب استیل

شاید برای بسیاری از شما اینکه بخواهید دردسر سفر و راه را تحمل کنید تا به دیدن تالابی بیایید خیلی پیشنهاد جذاب و وسوسه برانگیزی نباشد؛ اما اگر این کار را انجام دهید و در برنامه های سفرتان به شمال، سفر به تالاب استیل را قرار دهید مطمئنا از انجام این کار پشیمان نمی شوید.

دلیل مان چشم انداز فوق العاده زیبا و طبیعت متفاوت و تماشایی ست که تالاب استیل پیش چشمان تان می گستراند. برای اینکه زیبایی تالاب استیل را بهتر درک کنید بهتر است قدم به قدم با توصیف های ما پیش بیایید.

تصور کنید که پهنه آبی بزرگی در برابرتان گسترده است، آبی که در روز زیر نور آفتاب به مانند الماس می درخشد و ساکن و آرام روزگار می گذراند. حالا به تصویر پیش روی تان، پیش زمینه ای از کوه های سرسبز و پردرخت البرز را اضافه کنید که با قامتی بلند، در مقابل تان و پشت دریاچه قد علم کرده اند. کمی چشم بگردانید، در گوشه گوشه تالاب، نیزارها، زمین های کشاورزی، شالیزارها و خانه های کوچک و بزرگی را می بینید که اینجا را در میان گرفته اند و به مناظر پیش روی تان تنوع و رنگ داده اند.

2- پرنده نگری

همان طور که پیش از این گفتیم، تالاب استیل اولین مکانی در کشورمان است که پرنده های مهاجر در آن توقف می کنند؛ همین موضوع این تالاب را به جاذبه ای جذاب برای پرنده نگری تبدیل می کند. اگر از طرفداران این فعالیت هستید می توانید وسایل مورد نیاز برای این کار را تهیه کنید و راهی تالاب استیل شوید. مهمترین پرنده ای که می توان برای تماشای آن به تالاب رفت، چنگر نوک سرخ است. در کنار این پرنده نادر می توانید از پرنده هایی مانند باکلان ها، اگرت ها، ابیا، گاوچرانک، خوتکای سفید و مرغابی سانانی که از مناطق سردسیر به این منطقه آمده اند، دیدن کرد. به طور کلی هر سال در حدود 10 هزار قطعه پرنده در این منطقه فرود می آیند و تا 4500 جوجه به دنیا می آورند.

شکارممنوع

توجه داشته باشید از آنجایی که تالاب استیل در منطقه شکار ممنوع قرار دارد و از آنجایی که پرنده های مهاجر می توانند ناقل آنفولانزای حاد پرندگان باشند، شکارشان ممنوع است و هر گونه تلاش برای این کار با اعمال جریمه و زندان مواجه می شود.

3- قایق سواری

از آنجایی که تالاب استیل مامن و پناهگاه حیوانات مختلف آبزی و پرندگان است، امکان استفاده از آن برای تفریحات آبی چندان وجود ندارد. تنها تفریح آبی که در این تالاب می توان انجام داد، قایق سواری با قایق های پدالی ست. شما می توانید سوار بر قایق های پدالی به دل آب بزنید، از سکوت و آرامش تالاب و چشم انداز پیش روی تان لذت ببرید و در زیر سایه درختان سرسبز توسکا که سایه شان را بر قسمت های مختلف دریاچه انداخته اند به گردش در این تالاب جنگلی بپردازید.

4- عکاسی

نمی توان به چنین بهشت کوچکی سفر کرد و بدون چند عکس یادگاری دست خالی به خانه بازگشت. اینجا می توانید از چشم انداز دلربایی که در برابرتان است، از حیوانات مختلفی که در گوشه و کنار تالاب زندگی می کنند، از درختان شناور در آب و خیلی زیبایی های دیگر عکسی بگیرید و ذوق عکاسی تان را سیراب کنید.

5- پیک نیک و گشت و گذار

اگر از علاقه‌مندان به ماندن در طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبا هستید می توانید با برداشتن یک زیرانداز و یک وعده غذای مختصر راهی تالاب استیل شوید و چند ساعتی به دور از دغدغه های روزمره زندگی از بودن در هوای آزاد لذت ببرید.

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان:بهار و تابستان از بهترین زمان ها برای سفر به تالاب استیل است هرچند در تابستان از سطح آب کاسته می شود و آن زیبایی همیشگی خود را از دست می دهد.

پاییزوزمستان:پاییز به دلیل فرارسیدن پرنده های مهاجر زمان خوبی برای سفر به تالاب استیل به ویژه برای علاقه مندان به پرنده نگری ست. البته توجه کنید که اگر در این موقع از سال قصد سفر به این منطقه را دارید حتما لباس گرم همراه ببرید.

امکانات

تنها امکانی که در تالاب استیل برای گردشگران وجود دارد، پارکی کوچک در ضلع شمالی تالاب است که توسط سازمان حفاظت محیط زیست ساخته و نیمه کاره رها شده است. البته این پارک تنها در این حد کاربری دارد که ساعتی در آن بنشینید و خستگی در کنید و امکانات خاص دیگری ندارد.

اقامت

امکان اقامت در هتل پنج ستاره اطراف این تالاب و خانه های بومی و اقامتگاه های بومگردی روستاهای اطراف و شهر آستارا وجود دارد.

نگاهی دقیقتربه تالاب استیل

*تالاب استیل به طور متوسط 13 متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد. آب این تالاب از طریق چشمه های درون تالاب، نزولات جوی و نهرهایی که از کوه های اطراف سرچشمه می گیرد تامین می شود. تالاب همچنین بین یک تا 3 متر عمق دارد.

*بر اساس شواهدی که وجود دارد تالاب استیل در حدود یک قرن پیش برای آبیاری و استفاده های کشاورزی ایجاد شده است و به همین دلیل عمق کمی دارد.

مسیردسترسی

از هرجای ایران که می خواهید به دیدن تالاب استیل بیایید باید خود را به جاده آستارا-رشت (بلوار معلم) برسانید. راه دسترسی عمومی به تالاب و قسمت های مختلف آن به دلیل اینکه با حصاری از خانه ها، کارخانه ها و مزارع شخصی و زمین های هتل اسپیناس احاطه شده کم است. بهترین راه برای ورود به تالاب استفاده از قسمت شمالی آن است.

توصیه های ویلاراد

اگر به قصد ماهیگیری می خواهید راهی تالاب استیل شوید باید بدانید که امکان ماهیگیری با قلاب در اینجا وجود ندارد و تنها تعدادی از اهالی بومی با تورهای شان در این تالاب ماهیگیری می کنند. بنابراین اگر به ماهیگیری علاقه ای دارید بهتر است مقصد دیگری را برای این کار انتخاب کنید.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب : 1397/11/17

تاریخ درج مطلب : 1397/11/17

نقشه

مشخصات نویسنده

Avatar
تماس نگیرید
بخش های مرتبط
برو بالا