ورود به ویلاراد

ثبت نام در ویلاراد

گلستان گرگان - ناهارخوران - جنوب منطقه ناهارخوران روستای زیارت
آراد اسلامیان امیری
09391113106
Avatar

روستای زیارت گرگان مقصدی در دل طبیعت گلستانروستای زیارت(شهر بت،آتشکده)

در این روستا امکانات خوب اقامتی و رفاهی وجود دارد.

پیشینه این روستا قابل توجه است.

فروشگاه های خوبی برای خرید محصولات محلی وجود دارد.

درمسیرروستای زیارت...

زیبایی های سفر به روستای زیارت به محض خروج از گرگان و ورود به جاده روستا آغاز می شوند. شما وارد جاده‌‌ای جنگلی و زیبا می شوید که پیچ در پیچ و کمی خطرناک است؛ اما زیبایی های بسیاری را در خود دارد. جاده ای با پیچ‌‌‌های تند و رو به بالا به طول 7 کیلومتر که در هر لحظه شما را شگفت زده می کند. طی کردن این مسیر آن قدرها سخت نیست چرا که وجود رستوران ها، کافه‌‌ها و کیوسک‌‌های کنار جاده و مناظر شما را به اندازه کافی سرگرم می کنند.

بسیاری از طبیعت دوستان این مسیر را با پای پیاده طی می کنند؛ اما برای این کار باید سابقه کوهنوردی یا طی کردن مسیر‌‌های سربالایی داشته باشید وگرنه از پس آن بر نمی آیید. مسیر برگشت سرپایینی است و فشار کمتری دارد پس تازه کارها این مسیر را انتخاب می کنند.

نشانه ورودتان به روستا سنگفرش شدن جاده است و پس از آن باید به سراغ دیدنی های زیارت بروید...

سالانه افراد زیادی به گرگان سفر می کنند؛ اما از برخی جاذبه های اطراف این شهر بی خبرند. کافیست دل از شهر بکنید و از گرگان بیرون بزنید تا با حدود نیم ساعت رانندگی یکی از زیباترین روستاها را ببینید که در میان دره رودخانه «خاصه رود» قرار گرفته است. روستایی که می توانید چند روز هم در آن اقامت کنید و حسابی به گشت و گذار بپردازید. روستای زیارت به اسامی دیگری همچون زیارت خاصه رود، زیارت خسرو و زیارات نیز شناخته می شود. این روستا در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار دارد. اختلاف 10 الی 15 درجه با شهر گرگان و فاصله کم آن با مرکز شهر، این روستا را به منطقه ییلاقی و گردشگری مشهوری تبدیل کرده است.

خانه های قدیمی، طبیعت زیبا، مردم مهمان نواز و زیبایی های بسیار دیگری انتظارتان را می کشند پس معطل نکنید و با ما قدم به درون روستا بگذارید تا ببینیم در آن چه می گذرد.

دیدنی های زیارت

1-معماری جذاب وجلوه تاریخی

 روستای زیارت متشکل از کوچه‌‌های پیچ در پیچ و باریکی است که نمای بیرونی روستا را شکل می دهند. خانه های دو طبقه روستا به شکل خاصی در کنار هم چیده شده و کم کم معابر شکل گرفته اند. سنگ و چوب عمده ترین مصالح در ساخت خانه ها هستند. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، دیوارها با کرسی چینی بنا شده اند و کف خانه‌‌ها در فاصله نیم تا یک متری از سطح زمین قرار دارند. بیشتر خانه های زیارت فاقد حیاط مستقل هستند و بافتی شبه پلکانی دارند؛ به این صورت که مانند روستای تاریخی و معروف ماسوله، حیاط خانه‌‌ها قسمتی از معابر یا بام خانه جلویی را شکل می دهد.

بافت سنتی و زیبای روستا و منازل قدیمی به ثبت ملی رسیده اند و باید توجه بیشتری به آنها شود. قدمت حدود 40 عدد از این خانه ها به دوران قاجار و پهلوی باز می گردد. ثبت 3 محوطه تاریخی به نام‌‌های «کفترخوسه»، «شهربَت» و «محوطه پشتلام» در حوالی روستا یکی از قدم های مثبت در راستای حفظ جلوه های تاریخی این منطقه محسوب می شود. بر اساس گفته های قدیمی ترها، روستای زیارت بازمانده ای از یک شهر بزرگ بوده که معلوم نیست چرا به این حال و روز درآمده است.

 

2-آبشارهای زیارت

ابشار2قلو

یکی از دیدنی های طبیعی روستای زیارت آبشار دوقلو است که در 5 کیلومتری جنوب روستا و 19 کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد و رسیدن به آن مستلزم 15 دقیقه پیاده روی است. این آبشار در مسیر رود آبشار -یکی از شاخه های فرعی رودخانه خاصه رود زیارت- شکل گرفته است و دل طبیعت گردها را می برد. اینجا در واقع دو آبشار می بینید که از ارتفاع 15متر به داخل حوضچه ای می ریزند. ذرات آب در هوای محوطه آبشار معلق هستند و رطوبت بالا باعث شده تا روی تخته سنگ ها نیز پوشیده از خزه و گلسنگ باشد. این مجموعه در محدوده منطقه حفاظت شده قرار دارد؛ اما استفاده دام ها از آن و تردد بدون کنترل انسان از مشکلاتی است که این تفرجگاه با آنها دست و پنجه نرم می کند.

آبشارهای دره تل انبار

در این دره 53 آبشار 2 تا 40 متری را می بینید که ارتفاع 20 عدد از آنها به بیش از 10 متر می رسد.

آبشارخال دره

آبشار خال دره که با نام جل دُره نیز شناخته می شود در شرق روستا و در میان دره ای زیبا قرار دارد. تنها با یک راهنمای کاربلد محلی می توانید به این آبشار برسید.

3-چشمه آبگرم زیارت

در روستای زیارت و ضلع شرقی رودخانه خاصه رود چشمه آبگرمی قرار دارد که با نام زیارت خوانده می شود و در حال حاضر ۴ مظهر (محل پدیدار شدن آب) و محل خروجی به فاصله تقریبی ۱۰ تا ۲۰ متر دارد.

اولین مظهر چشمه زیر تخته سنگی قرار دارد و روی آن کتیبه کوچکی با ابعاد 20 در 15 متر به خط عربی نگاشته شده است که تاریخ ۱۰۳۵ هجری قمری را می توان بر روی آن دید. مظهر دوم در ۲۰ متری جنوب مظهر اول است و دو مظهر دیگر هر یک با فواصل ۱۵ و ۱۰ متر قابل دسترسی هستند.

آب چشمه صاف و زلال است و طعم و بوی تند و خاص ندارد؛ اما گرمای ملایم و مطبوع آن لذتبخش است. حجم آب هر چهار رشته، قابل توجه است و به حدود 38 سانتی متر می رسد.

گفته می شود که چشمه آبگرم زیارت تنها آبگرم در استان گلستان است؛ بنابراین اگر آن را مورد بررسی قرار دهند و خواص آن از نظر وجود مواد معدنی را مشخص کنند، می تواند یکی از جاذبه های توریستی این استان باشد.

جالب آنکه در سفرنامه جهانگردان خارجی همچون سفرنامه کلنل لوات و سفرنامه کنسول انگلیس در استرآباد، وجود چشمه آب گوگردی در قریه زیارت تایید شده است. اهالی روستا بر این باورند که این آبگرم برای انواع بیماری های پوستی و درد مفاصل کارساز است.

4-ارتفاعات تماشایی

یکی از ویژگی های روستای زیارت قرارگیری آن در میان ارتفاعات است که جلوه خاصی به روستا بخشیده اند. زیارت از شمال به ارتفاعات «بندسر» و «خمام شهر»، از شرق به ارتفاعات «خال دره» و از غرب به ارتفاعات «ادیم» و «مازوکش» و «کمرسر» محدود می شود که هر یک زیبایی های خاص خود را دارند.

5-جنگل ودرختان ارزشمند

در نزدیکی روستای زیارت جنگل های هیرکانی وجود دارند که می توانند گردشی به یادماندنی را برای تان رقم بزنند. این جنگل ها از منحصر به فردترین جنگل ها در جهان هستند و برخی از آنها با عنوان موزه زنده یاد می کنند.

در حوالی روستای زیارت می توانید سومین ذخیره گاه درخت سرخدار جهان را ببینید. سرخدار، درخت سوزنی برگی است که برگ های دایمی و همیشه سبز دارد و چوب درون آن قرمز شاه بلوطی است. برای دیدن این ذخیره گاه از یک راهنمای محلی کمک بگیرید.

درختان انجیلی از دیگر دیدنی های این روستا به شمار می روند. این درختان که به دلیل مقاوت و سخت بودن چوب شان با عنوان درخت آهن شناخته می شوند، از مفاخر طبیعت ایران هستند. درختان انجیلی در فصل پاییز به اوج زیبایی می رسند و چشم ها را به خود خیره می کنند.

در شمال این روستا نیز منطقه جنگلی ناهارخوران قرار دارد که به راحتی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

تفریحات درروستای زیارت

کوهنوردی

روستای زیارت در میان ارتفاعات چشم نوازی قرار دارد که می توانید آنها را مقصدی برای کوهنوردی قرار دهید. زیارت در میانه یکی از راه‌‌های قدیمی و محل اتصال شاهرود و فلات مرکزی ایران به دریای خزر قرار دارد. این مسیر در گذشته توسط مسافران مورد استفاده قرار می گرفت اما با احداث جاده های جدید متروکه شده و کوهنوردان از آن استفاده می کنند تا به ارتفاعات برسند.

جمع اوری گیاهان ومیوه ها

اگر در روزهای آفتابی گذرتان به زیارت بیفتد مردان و زنانی را می بینید که کوله‌ای قرمز رنگ، پشمی و شبیه گلیم بر پشت دارند. شاید تصور کنید آنها برای کوهنوردی به اینجا آمده اند اما باید بگوییم که کاملا در اشتباهید. آنها برای جمع‌آوری گیاهان خاص یا میوه‌‌های جنگلی به مناطق اطراف می روند و تقریبا هر روز این کار را انجام می دهند. میوه‌‌هایی همچون گلابی جنگلی، آلو جنگلی، توت فرنگی، زرشک و... چیزهایی است که در کوله آنها پیدا می کنید. جمع‌آوری ازگیل جنگلی یا به زبان محلی کندوس و ولیک -نوعی میوه درختی جنگلی سیاه رنگ- در فصل پاییز صورت می گیرد.

پیک نیک وعکاسی

اتراق در میان طبیعت بکر و استشمام هوایی پاک و لذت بردن از مناظر چیزی ست که در زیارت نصیب تان می شود؛ به شرطی که لوازم مورد نیاز را همراه خود ببرید و بساط پیک نیک تان را در طبیعت زیبای این روستا پهن کنید. در زیارت و مناطق اطرافش سوژه های بسیاری برای عکاسی وجود دارند که می توانید آنها را برای همیشه در قاب تصاویر بگنجانید.

شکم گردی

در نزدیکی روستا، آتش تنور‌‌های هیزمی کنار جاده غوغایی به پا کرده اند و بوی خوش نان محلی از آنها به مشام می رسد. این نان مخصوص همین منطقه است و با نان محلی گرگان به نام کلاج فرق می کند. نانی گرم و سفید که گرد، کلفت و شبیه فطیر است و طعمی به یادماندنی دارد.

امکانات روستای زیارت

در اطراف جاده منتهی به امامزاده مغازه هایی را می بینید که به نوعی مرکز خرید روستا برای مسافران را شکل می دهند. صنایع دستی ساکنان محلی، میوه‌‌های جنگلی و محصولات دامی محلی از جمله محصولاتی هستند که می توانید در این مغازه ها بیابید. کافه ها و رستوران ها و سفره خانه نیز در نزدیکی روستا قرار دارند و هتلی هم برای اقامت مسافران ساخته شده است.

اقامت درروستای زیارت

برای ماندن در روستای زیارت اصلا نگران نباشید. هتلی در این روستا وجود دارد که خدمات خوبی را به مسافران ارایه می دهد. خانه های محلی هم از گزینه های دیگر اقامت در روستا هستند که به اقتصاد جامعه بومی هم کمک می کنند. اگر اهل کمپینگ هستید هم می توانید نقاط خوبی را در این روستا و اطراف آن بیابید. همچنین می توانید در شهر گرگان اقامت کنید و در سفری یک روزه به روستای زیارت بروید.

سوغات وصنایع دستی

مغازه هایی در روستا وجود دارند که می توانید از آنها سوغاتی های خوبی تهیه کنید. برخی از خانواده ها نیز قسمتی از خانه شان را به ارایه محصولاتی از این قبیل اختصاص داده اند. شما می توانید هم از مغازه ها و هم از خانه ها تولیداتی با بافتی شبیه به گلیم و جاجیم به شکل کوله، کیف دستی، روفرشی، روتختی، رومیزی و... بخرید. در میان کالاها کوله های قرمز محلی به نام چمتا نیز دیده می شوند که بومی ها از آن به وفور استفاده می کنند.

البته حواس تان باشد که از محصولات ارگانیک و گیاهان دارویی و میوه های جنگلی نیز غافل نشوید. پنیر و لبنیات، نان، تخم مرغ محلی، سبزیجات، کدو، گوجه فرنگی، خیار، لوبیا، اسفناج، ترشی آلو کندس، زرشک و گلابی جنگلی به نام تلکا، عسل، رب آلو و... از محصولات این روستا هستند.

در این میان برای سوغاتی معروف این روستا یعنی پنیر زیارت جایگاهی ویژه قایل شوید و این یادگاری خوشمزه را از دست ندهید.

غذاهای خوشمزه زیارت

غذاهای خوشمزه ای که توسط کدبانوهای این روستا طبخ می شود عبارتند از: لوبیا ته چین، شیرخشک، شیربرنج، ماش آش، کدو ماشی، اسفناج ترشک، آش گزنه، پیاز اُ (پیاز آب)، تم پخت با انار دان، ته چین اسفناج، ته چین کشمش، آش ترشی، ماست شوربا ، قروت اُ (آب قروت)، ترش اُ (ترش آب)، ماش پیتی، کدو قروتی، کدو لقتی، کدوپیازداغی و...

یکی از خوشمزه های این روستا نان محلی آن است که طعمی کاملا متفاوت دارد. این نان در تنور گلی پخته می شود و اگر آن را با پنیر محلی بچشید طعمش تا همیشه زیر دندان‌تان می ماند.

فرهنگ ومردم

روستای زیارت در دهستان استرآباد جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۹۶۴ تن در قالب ۴۷۸ خانوار است. میانگین عمر بالای مردم یکی از ویژگی های قابل توجه آنهاست که از شیوه زندگی و استفاده از مواد غذایی جنگلی ناشی می شود.

مردم زیارت را گالش می دانند؛ یعنی کسی که به دامداری و پرورش گاو و گوسفند مشغول است. گالش ها در مناطق کوهستانی رودسر در شرق گیلان تا رامسر در غرب مازندران حضور دارند. البته گالش های زیارت در حال ترک سبک زندگی گله داری سنتی هستند و کم کم به کارهای کشاورزی و ساخت و ساز روی می آورند.

گالش‌های زیارت خودشان را مازندرانی می پندارند؛ اما لهجه و گویش خود را زیارتی یا زبان روستایی می نامند؛ مخلوطی از پهلوی میانه، دیلمی و کتولی و لهجه قدیمی گرگانی. گویش زیارتی به شدت تحت تاثیر زبان فارسی قرار دارد و این تاثیر در تمام سطوح صرفی، نحوی و واژگانی آن حفظ شده است اما هویت مازندرانی نیز در آن حس می شود.

برخی اصطلاحات رایج در فرهنگ این مردم:

یوری (یاوری):این کلمه بخشی از فرهنگ مردم روستا را بیان می کند؛ در اینجا همه بدون چشم داشت به کمک هم می روند. یوری بزرگ روستا در 50 سال پیش اتفاق افتاد؛ زمانی که کل این محل در یک هفته لوله کشی شد و در حال حاضر هم از همان سیستم لوله کشی استفاده می شود.

واش به واش:نوعی تقسیم زمین در گذشته بوده است که بر اساس آن به صورت زبانی و بر پایه اعتماد متقابل صورت می گرفت؛ حتا بدون در نظر گرفتن متراژ و سند و پلاک زمین. این روش هنوز هم مورد قبول ساکنان روستا است.

چمتاکش:این عبارت برای اشاره به کسی به کار می رفت که در شکار همراه شکارچیان بود و وظیفه حمل وسایل آنها و شکار را بر عهده داشت و در آخر سهمی از گوشت شکار نصیبش می شد.

پلنگ تله:نوعی تله که در گذشته از آن برای به دام انداختن پلنگ دزد (پلنگ حمله کننده به دام) استفاده می کردند. شوکا و خوک شکار اصلی پلنگ هستند. امروزه این اصطلاح برای اشاره به نهایت مکری که برای دشمن و گرفتن دزد می توان به کار برد استفاده می شود.

دله گیری:حدود 50 الی 60 سال پیش افراد سودجو که دلال پوست سمور بودند به این روستا آمدند و  با پرداخت مبلغ قابل توجه مردم را به شکار این جانور تشویق کردند. بعضی از کشاورزان به دلیل به صرفه نبودن کشاورزی به دله گیری روی آوردند و پول خوبی نصیب خود کردند. حالا دله گیری یک اصطلاح است و زمانی که کاری مقرون به صرفه نیست و منجر به قبول یک شغل پَست و مقطعی و پردرآمد می شود به کار می رود.

مراسم های خاص درروستای زیارت:

آفتاب کنک:در گذشته مراسمی در زمستان برگزار می شد تا آفتاب بالا بیاید و زمین را گرم کند.

مراسم نوروزی:رفتن بر سر مزار عزیزان بعد از چهارشنبه سوری و دو سه روز مانده به عید صورت می گیرد و مردم برای درگذشتگان شمع روشن می کنند. در گذشته بعد از ساعت تحویل و انجام دید و بازدید در نوروز چلیک بازی و تاب بازی از تفریحات مردم بود.

عیدی گردشی:ریش سفیدان و افراد میانسال به صورت گروهی لحظاتی بعد از ساعت تحویل راهی منازل افرادی می شوند که در سال گذشته از دنیا رفته اند. آنها ضمن دلجویی از بازماندگان عید را هم تبریک می گویند. بچه ها هم بر درب منزل هم روستایی های خود ضربه می زنند تا تخم مرغ و سنجد و شکلات و... عیدی بگیرند.

علت گذاشتن نام زیارت برروی این روستا:

دلایل متعددی برای نام این روستا مطرح شده است:

بر اساس شواهد به دست آمده از شهر سوخته در سیستان و بلوچستان و روایات تاریخی بوداییان به دلیل موقعیت مکانی این روستا، از گذشته های دور برای عبادت به این مکان می آمده اند.

گفته می شود در یکی از مناطق این روستا به نام شهربت، آتشکده ای بزرگ وجود داشته و محل تجمع زرتشتیان و قربانگاه و محل زیارت بوده است. البته این را به یاد داشته باشید که شهربت اسم قدیم منطقه بوده و آن را به زیارت تغییر داده اند.

ماجرای رضاشاه وبه اتش کشیده شدن روستای زیارت:

در دوران سلطنت رضا شاه، به بهانه شهر نشین کردن مردم و گوشمالی آنها روستای زیارت را به آتش کشیدند. مردم زیارت از این روستا اخراج شدند و آنها را به جنوب گرگان منتقل کردند. بعد مدتی بیماری وبا و گرمای شدید منجر به مرگ تعداد زیادی از اهالی این روستا شد. پس از این ماجرا بخشی از مردم زیارت با وجود منع شدید دوباره به روستا آمدند و یا به روستاهای مجاور رفتند. زیارت از آن پس دوباره جان گرفت و بعد از اصلاح اراضی در سال 42 به زمين های مردم روستای زيارت نیز سند دادند.

راه دسترسی

برای رسیدن به روستای زیارت در ابتدا به انتهای جاده ناهارخوران شهر گرگان بروید. در اینجا میدانی می بینید که تنها دو راه برای ادامه مسیر پیش روی شما می گذارد؛ می توانید برگردید و دوباره وارد ناهارخوران شوید و به طرف مرکز گرگان بروید و یا به جاده روستای زیارت وارد شوید. پس از ورود به جاده روستا و پیمودن 7 کیلومتر به حریم روستا می رسید.

آب وهواوفصل سفر

روستای زیارت به دلیل آب و هوای خشک و خنک در فصول گرم طرفداران بسیاری دارد؛ اما هر چهار فصل این روستا دارای زیبایی های خاصی است:

بهار:جوانه زدن و شکوفه دادن درختان و رویش علف های تازه بر زمین شکوه طبیعت را دو چندان می کند؛ شکوهی که تاثیر زیادی بر چهره روستای زیارت دارد.

تابستان:در گرمای تابستان می توانید آب و هوایی مطبوع را در زیارت تجربه کنید و خاطره ای شیرین داشته باشید.

پاییزوزمستان:سرمای هوا گرچه کمی آزار دهنده است اما چه کسی می تواند منکر زیبایی های هزار رنگ پاییزی و چشم نوازی تن پوش زمستانی زمین بشود؟

تاریخ آخرین ویرایش مطلب : 1397/11/25

تاریخ درج مطلب : 1397/11/25

نقشه

مشخصات نویسنده

Avatar
آراد اسلامیان امیری
بخش های مرتبط
اجاره ی ویلای استخردار در شمال -> گرگان - منطقه ی روستایی اجاره ویلا 2 خوابه دوبلکس -> گرگان - گرگان
برو بالا